Haber

Mahkeme Bümed’in Tahliye Kararını Erteledi… Denek Başkanı Hülya Cesur: “Yarın eşyalarımızla tesisimize döneceğiz”

Mahkeme; Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği (BÜMED), kulübünün üniversite kampüsünde tahliye kararının uygulanmasını durdurdu. BUMED Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Cesur, “Yarın eşyalarımız ile birlikte tesisimize döneceğiz” dedi.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, 7 Ocak’ta BUMED; kampüsteki yerinden kaldırıldığını duyurdu. Mezunlar bu durumu protesto ederek kararın iptali ve yürütmenin durdurulması için dava açtı. 27 Ocak’ta Kaymakamlık, tesislerin boşaltılması gerektiğini BUMED’e resmi olarak bildirdi. Bu bildirimin ardından bu sabah erken saatlerde polis eşliğinde tahliye işlemleri başladı.

Tahliye sırasında BÜMED Yönetim Kurulu üyelerinin tahliye nedeniyle kampüse girişleri engellendi. Polis ve güvenlik görevlileri ile BÜMED yöneticileri arasında tartışma çıktı. Duruma tepki gösteren dernek yöneticileri, “Evin sahibi olmadan evi tahliye edemezsiniz. Bu kararın uygulanması yanlıştır.” Görüşmelerin ardından güvenlik görevlileri, dernek saymanını ancak cep telefonunun kapalı olması şartıyla içeri aldı.

Tahliye sürecinin sona ermesinin ardından mahkeme, derneğin başvurusu üzerine yürütmenin durdurulmasına karar verdi.

“YARIN TESİSİMİZE GERİ DÖNECEĞİZ”

Bümed Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Cesarlı kararla ilgili yaptığı açıklamada, “Hukuki sürece güvenimiz tam, bundan sonraki süreçte hukukun üstünlüğüne inanıyoruz. Yarın eşyalarımızla birlikte bulunduğumuz tesislerimize döneceğiz. Mahkeme kararı beklenmeden hukuksuz bir şekilde uzaklaştırıldı. Yarın birçok medya kuruluşu bize eşlik edecek.”

tatvan-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu