Haber

Kılıçdaroğlu: “Söz Veriyorum, Bu Milletin Sırtından Bunu Söküp Atacağız. Terörle, Teröristle Nasıl Mücadele Edilirmiş; Türkiye de Dünya da…

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Teröre de lanet olsun, teröristlere de lanet olsun, teröristlerin yolunu açanlara da lanet olsun. Söz veriyorum, bu milletin sırtından bunu söküp atacağız. Terörle, teröristlerle nasıl mücadele edilirmiş, Allah nasip eder, Millet İttifakı iktidar olduğunda bütün Türkiye de ve bütün dünya da öğrenecektir” dedi.

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün TBMM’de; partisinin küme toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“TOPLUMUN EN ZAYIF HALKALARININ SIKINTILARINI ÇÖZMEYE ÇALIŞTIM: Siyaset ne için yapılır? Benim bildiğim siyaset toplumun var olan problemlerini çözmek için yapılır. Ancak sıkıntıların adalet içinde çözülmesi lazım. Herkesin memnun olduğu bir yapıyı olabildiğinde oluşturmak için siyaset yapılır. Siyasetin zenginleşme, cebi doldurma, yolsuzluk yapma aracı olmadığını; yakınlarını devletin kilit noktalarına getirme üzere bir fikrin siyasette olmaması gerektiğini daima tabir ettim. Bugüne kadar genel başkanlık yaptığım müddet içinde toplumun en zayıf halkaları ile iş birliği yapmaya, onların meselelerini çözmeye çalıştım. Taşeron çalışanları bunların örneğidir. Evvel onları örgütledik, çok sayıda dernek kuruldu, taşeron personeller haklarını aramaya başladılar ve onlar takımlarını aldılar. Bu bize olağan üstü memnuniyet yarattı. Kim olursa olsun, sonuçta bir çaba hak ettiği sonucu elde etmiş oluyor.

ÇÖZEMEZLER, CEPLERİNİ DOLDURMAKLA MEŞGULLER: Çay-Kur’un 9 bin 300 mevsimlik çalışanı var. Onlar da diyorlar. Bizim sorunumuzu kim dile getirecek diye soruyorlar. Mevsimlik çalışıyoruz, neden kadrolu çalışmıyoruz diye onlar da soruyorlar. Rize’ye, Rizelilere ve 9 bin 300 mevsimlik çalışana sesleniyorum. Senin sıkıntısını çözecek olan kişinin ismi Bay Kemal’dir, bunu unutma. Rize’de oyumuzun düşük olduğunu biliyorum, farkındayım. Ancak orada bir sorun var, bunun çözülmesi lazım. Bunlar çözemezler, bunlar ceplerini doldurmakla meşguller. Lakin o sorunu çözeceğiz. Rizeliler tahminen unuttu fakat Bay Kemal asla unutmaz. Kaçak çayları Rize meydanında yakacağım, bunu söyledim. Rize’nin, Artvin’in çayını; bütün çayları görecekler. Yalnızca biz değil bütün dünyaya bu çayları göndereceğiz.

BAY KEMAL GELECEK SORUNU ÇÖZECEK: Bütün bu meselelerin hepsini biliyorum, kimse tasa etmesin. Ama tek şey istiyorum, sandığa gittiğinizde, oyunuzu kullandığınızda diyeceksiniz ki: ‘Benim sorunumla kim ilgilendi, kim çözme sözü verdi?’ Ona oy vereceksiniz, ikili olmaz, mert olacaksınız, oyunuzu vereceksiniz, Bay Kemal gelecek, sorunu çözecek. Nokta. Bu kadar.

ORMAN KÖYLÜLERİ İLE İLGİLİ ÖZEL BİR AÇIKLAMA YAPACAĞIM: Dolayısıyla, öğretmenler tıpkı biçimde. Yok fiyatlı öğretmen, yok kontratlı öğretmen, öğretmen kardeşlerime de sesleniyorum. Hiç tasa etmeyin. Ayrıyeten kendisini sahipsiz addeden bir kitle daha var. Orman köylüleri. Hiç kimse bunların sıkıntıları ile ilgilenmiyor, biz ilgileneceğiz. Orman köylüleri ile ilgili özel bir açıklama yapacağım. Onlara vaatlerimi tek tek sıralayacağım. O nedenle orman köylülerinin de beni yakından dinlemelerini istiyorum. Sanki Kılıçdaroğlu bizim meselemizi nasıl çözecek? Göreceksiniz, sizin meselenizi tereyağından kıl çeker üzere çözeceğim. Hiç kimse bu ülkede siyaset meseleyle ilgilenmiyor demeyecek. Sorun varsa, problemle ilgilenen bir siyasetçi var.

ÜCRETLİLER İÇİN FARKLI GELİR VERGİSİ TARİFESİ OLACAK: Ücretliler, gittiğim yerde bana söylüyorlar. Efendim minimum fiyatla çalışıyoruz, yılın yarısından sonra vergi arttı, fiyatımız düştü. Ücretliler için başka gelir vergisi tarifesi olacak. Düşük oranlı bir vergi tarifesi olacak. Yılın ortasında, güya milyarları kazandı da vergiyi artırıyorsun. Esasen verdiğiniz minimum fiyat, zati onun vergiye alışılmış olmaması lazım. Bunların hepsi düşünülüyor. Tıpkı vakitte ücretliler için damga vergisini de tümüyle kaldıracağız. Ne damga vergisi, bunların teknolojiden haberi yok. Artık eskisi üzere fiyat bordoları filan düzenlenmiyor.

Çalışma herkesin hakkıdır diyor Anayasa. 49’uncu maddesi. Çalışmak herkesin hakkıysa, bu hakkı teslim etmesi gereken de siyasetçilerdir. Yani siyasetçi vatandaşın hakkını teslim etmek zorunda, işsizliği önlemek zorundadır. Aldığı aylıkla huzur içinde geçinmesi lazım, bunu sağlamak zorundadır. Anayasa’nın 49’uncu maddesi; tıpkı Anayasa’da olduğu üzere bu unsur de askıya alınmış durumda. Çalışanların, üretenlerin hakkı ve hukuku korunmuyor. Lakin bunu da inşallah halledeceğiz.

20 BİN ASKER VE POLİS GAZİ SAYILMIYOR: Terörle gayret sırasında yaralanıp, gazi sayılmayanlar derneği var. Jandarmada 11 bin 500 kişi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda 6 bin, poliste 2 bin 500; toplamda 20 bin asker ve polis gazi sayılmıyor. Bu ayıbı kapatmak lazım. Diyorum ya kimin hangi sorunu varsa adres burası, o soruna çözüm yine adres burası. Yani CHP. Bu sorunu da çözeceğiz.

Çatışmada bir gözünü kaybedenler var, vücudunda şarapnel parçası ile gezenler var. Parmakları kopanlar var ama bunlar gazi sayılmıyor. 15 Temmuz’da tırnağı yaralandı mı, onu gazi sayıyoruz. Olmaz. İkili standardı kabul etmez devlet, saygın bir devlet ikili standartı kabul etmez. 6 milyon sığınmacıyı besliyorsun fakat 20 bin gaziyi gazi saymıyorsun. Bunların talebi ne? Bizi gazi sayın, vefat ettiğimizde bayrağımızla gömülelim. Evet gittik, uğraş ettik, yaralandık, gazi sayın bizi. Niçin gazi saymıyorsunuz?

ŞEHİTLER ORTASINDA AYRIMCILIK YAPANLAR VATANSEVER DEĞİLDİR: Şehit yakınları ve gaziler ortasındaki ayrımcılık. Artık ben beni dinleye bütün vatandaşların vicdanına sesleniyorum, Şehit yakınları ortasında ayrımcılık olur mu? Gaziler ortasında ayrımcılık olur mu? Siz şehitler ortasında ayrımcılık yapıyorsanız, kimse kusura bakmasın ayrımcılık yapanlar vatansever değildir. Bu kadar açık ve net söylüyorum. Bir insan niçin şehit olur? Teröre karşı uğraş eder, vatanını, bayrağını savunmak için çaba ediyor. Şehit yakınları, gaziler ortasında ayrımcılık olur mu? Olmaması lazım. Ancak üzülerek söz edeyim bu ayrımcılık var.

15 Temmuz şehit ve gazileri için 2 bin 600 liralık ödeme 4 bin liraya çıkarıldı. Pekala başka şehit yakınları ve gaziler için niçin bu para verilmiyor? Diyorlar, eksi 35 derecede terörle gayret ederken, benim annem ve babam niçin birebir haklardan yararlanmıyor, benim evlatlarım tıpkı haklardan yararlanmıyor? Gaziysem neden ben birebir haklardan yararlanmıyorum? Benim günahım ne, diyor. Haklı mı, haklı. Ne dedik, sorun varsa adresi muhakkak. CHP. Meseleleri çözen, adaletle davranan parti. Adaletli davranan bir parti. Adaletsizliğe karşı çıkan bir parti.

BİR SEFER DE SARAYI DİNLEME: Bu bahiste 15 kanun teklifi verildi, ayrımcılığın ortadan kalkması için. En çok kanun teklifi veren CHP milletvekilleri. MHP’den de 3-4 arkadaş, bunlar da kanun teklifi vermişler. MHP’nin genel liderine parantez açarak sesleniyorum: Şayet Türkiye’nin bu temel sorununu çözmek istiyorsan, bu ayrımcılığı ortadan kaldırmak istiyorsan, şehitlere saygılıysan, gazilere saygılıysan, bu kanunu getir parlamentodan oybirliği ile çıkaralım. Bizim değil senin olsun, çıkaralım. ‘Ben çıkaracağım, ancak saray müsaade vermiyor’ diyebilirsin. Bir kere de sarayı dinleme kardeşim ya. Sarayı dinleme de ki ‘Ben Kılıçdaroğlu’nu bu sefer dinleyeyim. Kılıçdaroğlu şehitlerden, gazilerden yana ben de milliyetçiyim, nasıl bunu yapmam’ de. O vakit birlikte çözeriz bu sorunu. Saraydan kendini kurtar, niçin sarayın buyruğuna giriyorsun? Milliyetçilik nedir? Şehitlere hürmet duymaktır. Gazilere hürmet duymaktır. Milliyetçilik ve ülkücülük nedir? Gazinin hakkını, şehit yakınlarının hakkını teslim etmek ve ayrım yapmamaktır. Gerçek manada milliyetçi parti CHP’dir, halkın partisidir çünkü CHP.

AK PARTİ’NİN ZİRVESİNDEKİ KİŞİ ÜRETİCİLERE DEĞİL TEFECİLERE HİZMET ETMEKLE GÖREVLENDİRİLMİŞ BİR KİŞİDİR: Şehidin, gazinin hakkını vermezsin. Şehitler gaziler ortasında ayrımcılık yaparsın. İşsizlik var diz uzunluğu, Çiftçi perişan vaziyette. Paralar nereye gidiyor? 2021 birinci dokuz ayında, ocaktan eylüle kadar… Bütçeden ödenen faiz 142 milyar 243 milyon lira. 2022’de bu rakam 207 milyara çıktı. Yüzde 45,7 sadece faizdeki artış. 207 milyar lira çiftçiye, üreticiye, esnafa ödendi mi? Hayır. Bütün vatandaşlarıma söylüyorum, dünyanın faizini bir avuç tefeciye ödersin, faize karşıyım diye milleti kandırırsın, ben sana herkesin anlayacağı dilde bir soru soruyorum. 20 yıllık iktidarında bir tane, AK Parti bir fabrika yaptı mı? Bir gübre, şeker, çimento fabrikası. Türkiye’nin az gelişmiş bölgelerinden birisine bir fabrika yaptı mı? Yapmadı, yapmaz. Zira AK Parti’nin tepesindeki kişi üreticilere değil tefecilere hizmet etmekle görevlendirilmiş bir kişidir. Tefecilere hizmet ediyor.

Pazar günü İstanbul’da tüm milletimizi derinden sarsan, üzen bir saldırır yaşandı. Ben Avcılar Belediye Başkanlığı’nın yaptığı bir toplantıdaydım. Toplantının konusu da; depreme dayanıklı konutları yapma konusunda, Avcılar Belediye Başkanımız gerçekten de çok güzel bir çalışma yapmış. Yenilenen binalar ve sokakları gezdirdi. Dolayısıyla o yenilenen binalardaki ailelerle de konuştum. Deprem olsa dahi güvenle evimizde oturuyoruz dediler.

6 CANIMIZI TERÖR ARAMIZDAN ALDI: Tören sırasında haber geldi. Beyoğlu’nda bir patlama oldu diye. Daha sonra öğrendik, 6 vatandaşımız hayatını kaybetti, 100’e yakın yaralımız var. Birileri bunları sayıdan ibaret sanıyor olabilir. Ama bunlar anne ve baba. Bunlar evlat, amca, dayı. Bunların her birinin ayrı bir hikayesi var, her birisinin ayrı bir hayalleri vardı. Hikayesi olanlar, hayalleri olanlar terör saldırısında hayatlarını kaybettiler. 6 canımızı terör aramızdan aldı. Onlara Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarına baş sıhhati diliyoruz. Hepimizin başı sağ olsun. Milletimizin başı sağ olsun. Yaralılara da acil şifalar diliyorum.

ZEHİR SAÇAN LİSANLARI VAR: Milletimiz; tasada ve kıvançta birlikte olmayı her vakit özlemiştir. Zelzele olduğunda daima bir arada koşarız. Ulusal maçlarda galibiyet olduğu vakit daima birlikte seviniriz. Bu bizim atalarımızdan, babalarımızdan, ailelerimizden gelen bir haslettir. Birileri var ki, bu bağı koparmak için elinden geleni yapıyor. Birileri var ki bu; sevinci ve üzüntüyü paylaşmayı, kucaklaşmayı bozmak için elinden geleni yapıyor. Bu bağ unutulsun istiyorlar. Beşerler birbirine sarılmasın, kucaklaşmasın istiyorlar. Acısını, sevincini birbirleriyle paylaşmasın istiyorlar.

Toplumun kucaklaşmasını, birlik ve beraberliğini engellemek isteyenlerin; kimileri siyasetçi, kimileri gazeteci, kimileri da yönetici olarak ortamızda geziyorlar. Zehir saçan bir lisanları var bu insanların. Emin olun, zehir saçan lisanları var. Terör saldırısından nifak nasıl çıkarabilirim diye arayış içine girenler var. Özür dilerim, fakat bunlar artık alçak beşerler. Bu lafı kullanmak zorundayım. Terörden nifak çıkarıp, toplumu ayrıştırmak isteyenlerin tamamı alçaktır, bunu hiç kimse unutmasın. Bu ülkenin, milletin kucaklaşmasına güveniyorum.

(Elindeki dövizde hakkında çıkan haberi göstererek) Bakınız şuna, bu bir aparat. Az evvel söylediğim, toplumun kucaklaşmasını istemeyen, kin ve öfke kusan, her şeyden bir şeyler yapmaya çalışan, sarayın beslemelerinin oluşturduğu bir aparattır bu. Herkesin bunu bilmesini isterim. Bu aparat ve bu aparatı kullananlar şunu çok güzel bilsinler: Bu fotoğrafa koyduğunuz kişi terör örgütünün pusu kurduğu kişidir. Bu fotoğrafa koyduğunuz kişi, öteki bir terör örgütünün akın planladığı kişidir, Adalet Yürüyüşü’nde oldu. Bu fotoğrafa koyduğunuz kişi, bir terör örgütünü bitirme planının yapıyor diye utanmadan, sıkılmadan suçladığını kişidir. Bu yalanlarınızın, hedef göstermenizin, beş para etmez dilinizin hesabını sormazsam namerdim. Hesabını soracağım.

Herkes şunu çok iyi bilsin, biz CHP’yiz. Ben CHP’nin Genel Başkanıyım. İşine geldiğinde terör örgütüyle iş tutanların, ölüleri kaldırıp anayasa değiştirenlerin, işine geldiğinde teröristlerle mektup arkadaşı olanların bize vatan, millet dersi vermeye asla ve asla yürekleri yetmez. Hadlerini bilecekler.

“SINIR NAMUSTUR” PANKARTINI GÖSTERDİ

(Sınır namustur yazılı kendisinin fotoğrafının da olduğu dövizi göstererek) Tam bir yıl önce ‘sınır namustur’ dedik. Bunu CHP’nin Genel Merkezine astık. 81 vilayetteki il ve ilçe başkanlıklarımız da kendi binalarına bunu astılar. Bu pankartı astık da ne oldu? Her türlü hakaret ve küfür geldi. Niçin bunu yapıyorsunuz, diye. Bunların sondan da haberleri yok. Bunlar sonun da ne olduğunu bilmiyorlar. Bunların hududunu, esnek sonunu belirleyen tek şey beslemelerin bunlara verdikleri paralardır. Hudut bir devletin namusudur, askerlik yapanların tamamı bilirler ki hududa gittiklerinde bu levhayı görürler orada. Her türlü küfrü ve hakareti yaptılar, bunu astık diye. Hatta bunlardan birisi, aşkına hudut çizilmiyor yazan bir pankart da astırıyor. Aklı sıra dalga geçiyor.

Şimdi utanmadan şunu söylüyorlar, bu terörist kaçak yollardan ülkemize girmiş. Pekala biz bunu astığımızda neden hakaret ediyordunuz? Sonları yol geçen hanına kim döndürdü, elini kolunu sallayarak teröristler gelecek, İstanbul’a yerleşecek, çalışacak fabrikada; terörü nasıl gerçekleştireceğine dair çalışmalar yapacak, bombayı patlatacak, beşerler hayatını kaybedecek ve birileri bunun hesabını vermeyecek. Olmaz.

Şu soruyu sormam lazım. O hudut kapısından bunlar nasıl geçtiler? Asıl sorulması gereken soru bu. O hududu yol geçen hanına kim döndürdü? Kim elini kolunu sallayarak geliyor buraya? Bizim bilmediğimiz daha ne kadar terörist uyuyan hücre olarak Türkiye coğrafyasında yer almış durumda.

Terör bir insanlık hatasıdır, teröre karşı orta hal takınmak zorundayız. 30-35 yıldır hala terörle gayrette önemli bir yol alınmamışsa ve teröristler ellerini, kollarını sallayarak geliyorsa bir problemimiz var demektir. Ülkeyi yöneten zata seslenmek istiyorum. Sen ne iş yapıyorsun? Tek kişilik hükümet zira. Maden faciası olur sorumlu yok. Tren faciası olur sorumlu yok. Terör saldırısı olur, yeniden sorumlu yok. Sonlar yol geçen hanına dönmüş, yeniden sorumlu yok. Çok açık ve net konuşacağım. Milletimiz beni dikkatle dinlesin. Birleri çıkıp diyecek ki, ‘Efendim böyle bir günde siyaset olmaz.’ Hayır efendim, siyaset bu türlü günler olmasın diye yapılır esasen. Siyaseti sonları yol geçen hanına döndürürseniz bu olur. Ancak hudut namustur diye bakar ve o çerçevede tedbir alırsanız, bu tablo ortaya çıkmaz. Bizim aradığımız siyaset işte o siyasettir. Namuslu, ülkesini ve vatanını seven beşerler dediğimiz halde siyaset yaparlar.

ARTIK BU MİLLETİN CANINA KASTEDİYORLAR: Artık bu milletin canına kastediliyor. Herkesin bunu bu türlü bilmesini isterim. Bunlar ne komşuluk bilirler, ne sahip çıkma bilirler, ne ensar, ne muhacir… Bunların her şeyi palavra. Bunların tek inancı var; mevki, makam ve para. Bunlar varsa hiçbir şey yok.

Bahçeli’ye de bir parantez açalım. Suriye tezkeresi ile ilgili konuşmuş. Gittiğim her toplantıda bu soru geldiğinde şunu söylüyorum, salondaki bütün vatandaşlara: Terörle mücadele konusunda yabancı askerlerin Türkiye’ye gelmesini isteyen el kardırsın, diyorum. Hiç kimse el kaldırmıyor, biz de o denli yaptık dedim. Terörle gayret konusunda yabancı askerlerin, yabancı asker postallarının Türkiye topraklarını çiğnemesine neden Bahçeli ‘Evet’ dedi. Sayın Bahçeli sen neden ‘Evet’ dedin. Açık ve net söylüyorum, milliyetçi, ülkücü arıyorsanız bu kardeşinize bakacaksanız, vatansever arıyorsanız CHP’ye bakacaksınız. Milletinin yanından olan, milletinin hakkını ve hukukunu arayan parti arıyorsanız, CHP’ye bakacaksınız.

Teröre de lanet olsun, teröristlere de lanet olsun, teröristlerin yolunu açanlara da lanet olsun. Kelam veriyorum, bu milletin sırtından bunu söküp atacağız. Terörle, teröristlerle nasıl çaba edilirmiş, Allah nasip eder, Millet İttifakı iktidar olduğunda; bütün Türkiye de ve bütün dünya da öğrenecektir. Avrupa Birliği ile sığınmacı muahedesinden çıkacağız, açık kapı devranı kesin olarak bitecek. Ne açık kapısı, yol geçen hanı mı burası. Yapmayacağız, bütün bunların tamamını kaldıracağız. En geç 2 yıl içinde bütün sığınmacıları kendi ülkelerine göndereceğiz. Kelam mü, kelam. Bay Kemal kelam veriyorsa kesinlikle yapacaktır bunu. Türkiye’yi terörden de arındıracağız, teröristlerden de arındıracağız. Bu ülkenin caddelerinde, sokaklarında, meydanlarında herkes özgürce ve itimat içinde yaşayacak. O inancı sağlayacağız.”

adana escort
adapazarı escort
afyon escort
alanya escort
amasya escort
ankara escort
antakya escort
antalya escort
artvin escort
aydın escort
ayvalık escort
balıkesir escort
bilecik escort
bolu escort
bursa escort
çankırı escort
çeşme escort
çorlu escort
didim escort
düzce escort
eskişehir escort
fethiye escort
gaziemir escort
gebze escort
giresun escort
görükle escort
hatay escort
iskenderun escort
ısparta escort
izmir escort
izmit escort
karabük escort
karaman escort
karşıyaka escort
kastamonu escort
kayseri escort
kırıkkale escort
kırklareli escort
kırşehir escort
konya escort
konyaaltı escort
kuşadası escort
lefkoşa escort
malatya escort
manavgat escort
marmaris escort
mersin escort
muğla escort
niğde escort
ordu escort
osmaniye escort
rize escort
sakarya escort
samsun escort
sinop escort
sincan escort
şile escort
tekirdağ escort
trabzon escort
yalova escort
zonguldak escort
çanakkale escort
yozgat escort
nevşehir escort
gümüşhane escort
kütahya escort
tokat escort
bayburt escort
ataşehir escort
avcılar escort
bahçelievler escort
bahçeşehir escort
bandırma escort
beşiktaş escort
beylikdüzü escort
bodrum escort
bornova escort
burdur escort
edirne escort
esenyurt escort
etiler escort
girne escort
gölcük escort
istanbul escort
iznik escort
kıbrıs escort
manisa escort
mecidiyeköy escort
nevşehir escort
pendik escort
silivri escort
bakırköy escort
milas escort
kapadokya escort
serdivan escort
kilyos escort
ağva escort
akçay escort
edremit escort
avşa escort
uludağ escort
kumluca escort
dalaman escort
datça escort
lara escort
kepez escort
demre escort
kemer escort
kaş escort
turgutreis escort
uşak escort
kocaeli escort
bartın escort
maraş escort
sivas escort
urfa escort
batman escort
mardin escort
erzurum escort
erzincan escort
alsancak escort
söke escort
şirinevler escort
adana masaj salonları
adıyaman masaj salonları
afyon masaj salonları
ağrı masaj salonları
aksaray masaj salonları
amasya masaj salonları
ankara masaj salonları
antalya masaj salonları
antep masaj salonları
ardahan masaj salonları
artvin masaj salonları
aydın masaj salonları
balıkesir masaj salonları
bartın masaj salonları
batman masaj salonları
bayburt masaj salonları
bilecik masaj salonları
bingöl masaj salonları
bitlis masaj salonları
bolu masaj salonları
burdur masaj salonları
bursa masaj salonları
çanakkale masaj salonları
çankırı masaj salonları
çorum masaj salonları
denizli masaj salonları
diyarbakır masaj salonları
düzce masaj salonları
edirne masaj salonları
elazığ masaj salonları
eskişehir masaj salonları
erzincan masaj salonları
erzurum masaj salonları
giresun masaj salonları
gümüşhane masaj salonları
hakkari masaj salonları
hatay masaj salonları
ığdır masaj salonları
ısparta masaj salonları
istanbul masaj salonları
izmir masaj salonları
maraş masaj salonları
karabük masaj salonları
karaman masaj salonları
kars masaj salonları
kastamonu masaj salonları
kayseri masaj salonları
kilis masaj salonları
kırıkkale masaj salonları
kırklareli masaj salonları
kocaeli masaj salonları
kırşehir masaj salonları
konya masaj salonları
kütahya masaj salonları
malatya masaj salonları
manisa masaj salonları
mardin masaj salonları
mersin masaj salonları
muğla masaj salonları
muş masaj salonları
nevşehir masaj salonları
niğde masaj salonları
ordu masaj salonları
osmaniye masaj salonları
rize masaj salonları
sakarya masaj salonları
samsun masaj salonları
siirt masaj salonları
sinop masaj salonları
şırnak masaj salonları
sivas masaj salonları
tekirdağ masaj salonları
tokat masaj salonları
trabzon masaj salonları
tunceli masaj salonları
urfa masaj salonları
uşak masaj salonları
van masaj salonları
yalova masaj salonları
yozgat masaj salonları
zonguldak masaj salonları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu
escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
istanbul escort
adalar escort
arnavutköy escort
ataşehir escort
avcılar escort
bağcılar escort
bahçelievler escort
bakırköy escort
başakşehir escort
bayrampaşa escort
beşiktaş escort
beykoz escort
beylikdüzü escort
beyoğlu escort
büyükçekmece escort
çatalca escort
çekmeköy escort
esenler escort
esenyurt escort
eyüp escort
fatih escort
gaziosmanpaşa escort
güngören escort
kadıköy escort
kağıthane escort
kartal escort
küçükçekmece escort
maltepe escort
pendik escort
sancaktepe escort
sarıyer escort
şile escort
silivri escort
şişli escort
sultanbeyli escort
sultangazi escort
tuzla escort
ümraniye escort
üsküdar escort
zeytinburnu escort
istanbul escort