Haber

İsrail’in Şifa Hastanesi iddiası doğru değil

Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, İsrailli yetkililerin “Gazze’deki Şifa Hastanesi girişinde ateş ettiğimiz ambulanslar Hamas militanlarını taşıyordu” dediğini bildirdi. İddiasının doğru olmadığını belirtti.

Merkezden yapılan açıklamada, FOX News’e konuşan İsrail Ordu Sözcüsü’nün, “Şifa Hastanesi girişinde ateş ettiğimiz ambulanslar Hamas militanlarını taşıyordu. Saldırıda çok sayıda Hamas mensubunu öldürdük.” İddiada bulunduğu belirtildi.

İddianın doğru olmadığı belirtilen açıklamada, hastaneleri, okulları ve sivil yerleşim yerlerini ayrım gözetmeksizin bombalayan İsrail kuvvetlerinin, geçtiğimiz günlerde de onbinlerce sivilin sığınağı olan hastaneyi de hedef aldığı kaydedildi. Hamas’ın komuta merkezi” Şifa Hastanesi’nin altında bulunuyor.

Açıklamada, bu iddianın dijital ortamda hazırlanmış, kaynağı bilinmeyen görüntü ve ses kayıtlarına dayandırılmaya çalışılmasına rağmen İsrail’in bunu kanıtlayamadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi:

“4 Kasım’da Şifa Hastanesi yerleşkesinin girişi İsrail savaş uçakları tarafından bombalandı, 13 kişi hayatını kaybetti, 26 kişi de yaralandı. İsrail ordusu bu kez de hastane girişindeki ambulansların Hamas üyelerini taşıdığını iddia etti. Siviller ise yaralandı. Şifa Hastanesi’ne düzenlenen saldırıda açıkça hedef alındığı ve saldırı sonrası ülkelerin hedef alındığı uluslararası medya kuruluşlarının sunduğu görüntülerde ve uluslararası kuruluşların açıklamalarında da teyit edilmektedir.”

Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus yaptığı açıklamada, “Şifa Hastanesi yakınlarında hastaları tahliye eden ambulans konvoyuna düzenlenen, hasar, ölüm ve yaralanmalara neden olan saldırı bizi tamamen dehşete düşürdü.” dedi. Uluslararası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu. “Bu görüntüler kabul edilemez. Sivillerin, ambulansların, doktorların ve hastanelerin her zaman korunması gerekiyor.” ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, “Şifa Hastanesi önünde ambulans konvoyuna saldırı haberi beni dehşete düşürdü. Hastanenin dışında sokağa saçılmış ceset görüntüleri yürek parçalıyor.” Onun sözleri de yer aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu