Haber

Çin’in İmalat Faaliyeti Art arda İki Ay Arttı

PEKİN, 1 Mart (Xinhua) — Çin’de imalat faaliyeti, ekonomik toparlanmanın son göstergesi olarak iki ay üst üste yükseldi.

Ulusal İstatistik Bürosu Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Çin’in imalat satın alma yöneticileri endeksinin (PMI) Şubat ayında 52,6’ya yükseldiğini duyurdu. Ocak ayında PMI 50,1 olarak açıklandı.

50’nin üzerindeki bir fiyat endekste genişlemeye, altındaki bir bilgi ise daralmaya işaret ediyor.

Büroda kıdemli istatistikçi olan Zhao Qinghe, hükümetin büyüme yanlısı önlemleri ve Kovid-19’un etkisinin azaltılması sayesinde fabrika üretiminin ve pazar faaliyetlerinin geçen ay daha hızlı normale döndüğünü, bunun da ekonomideki iyileşme anlamına geldiğini söyledi. ekonomik ortam devam ediyor.

Manşet sayının alt kalemlerine bakıldığında üretim endeksi bir önceki aya göre 6,9 ​​puan artarak 56,7 oldu. Bu da hızlandırılmış üretime işaret ediyor. Yeni siparişler yüzde 3,2 artarak 54,1’e yükselirken, piyasa talebi de iyileşmeye devam etti.

Büyük işletmeler için 53,7, orta ölçekli işletmeler için 52 ve küçük işletmeler için 51,2 olarak hesaplanan PMI’lar, yükseliş ve düşüş döngüsünün sonunun oldukça üzerinde.

salpazari-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu